Bash to uniksowy język powłoki i poleceń napisany przez Briana Foxa dla Projektu GNU jako darmowy zamiennik oprogramowaniaPowłoka Bourne'a. Po raz pierwszy wydany w 1989 roku, został szeroko rozpowszechniony, ponieważ jest domyślną powłoką w głównych dystrybucjach Linuksa.Bash to procesor poleceń, który zazwyczaj działa w oknie tekstowym, w którym użytkownik wpisuje polecenia powodujące akcje.

Bash może czytać także polecenia z pliku, zwanego skryptem. Podobnie jak wszystkie powłoki uniksowe, obsługuje globowanie nazw plików (dopasowywanie wieloznaczne), potokowanie,tutaj dokumenty, podstawianie poleceń, zmienne i struktury kontrolne do testowania warunków i iteracji. Słowa kluczowe, składnia i wszystkie podstawowe cechy języka zostały skopiowane z sh. Inne funkcje, np. Historia, zostały skopiowane z csh i ksh.
W tym ebooku zapewniamy kompilację przykładów programowania BASH, które pomogą Ci uruchomić własne projekty. Przykłady obejmują szeroki zakres tematów, od zarządzania użytkownikami i ustawieniami uprawnień, po określone polecenia, takie jak sed, tar, itp. Z naszym prostym samouczkiem będziesz w stanie przygotować własne projekty w minimalnym czasie.

Download http://tomyola.pl/w_syst05.pdf

Comments powered by CComment