Wydaje się, że uniwersalne instalatory aplikacji są nowością w świecie Linuksa. Deweloperzy pracujący nad Ubuntu pracują nad snapami, App Image (aka najbliższym plikom .exe w Linuksie), Deis, ZeroInstall i oczywiście o wszystkim, o czym wszyscy mówią: Flatpak. Zbyt długo społeczność open source i Linux jako całość potrzebowali jednego sposobu na dostarczenie oprogramowania do wielu różnych dystrybucji Linuksa.

Od 2017 roku istnieje wiele różnych projektów oprogramowania konkurujących o centrum uwagi. Flatpak nie jest inny. Jest to narzędzie opracowane przez Free Desktop Project, które obiecuje, że będzie bardzo łatwe do dostarczenia dowolnego oprogramowania, bezproblemowo i łatwo do dowolnego typu dystrybucji Linuksa na rynku.

Instalacja:

Arch Linux

sudo pacman -S flatpak

Fedora

sudo dnf install flatpak

OpenSUSE

sudo zypper install flatpak

Mageia

sudo urpmi flatpak

Debian/Ubuntu/Mint/ZorinOS

sudo apt-get install flatpak

Gentoo

sudo -s

nano -w /etc/portage/repos.conf/flatpak-overlay.conf

[flatpak-overlay]
priority = 50
location = /usr/local/portage/flatpak-overlay
sync-type = git
sync-uri = git://github.com/fosero/flatpak-overlay.git
auto-sync = Yes

#Zapisz i wydaj polecenie:
emerge --sync

 

Korzystanie z Flatpak

Flatpak to bardzo zdecentralizowana technologia. W przeciwieństwie do innych „uniwersalnych” rozwiązańi, nie ma jednego sklepu z oprogramowaniem. Zamiast tego jest ich wiele. Ten program pozwala użytkownikom tworzyć własne kontenery i przesyłać je na oficjalne serwery, ale użytkownicy mogą także udostępniać własne i całkowicie ignorować oficjalne rezpozytorium.

Instalowanie Flatpaka z pliku

Wybierz aplikacje którą chcesz zainstalować ze strony https://flathub.org/home .Upewnij się, że oprogramowanie gnome jest zainstalowane w systemie (choć najprawdopodobniej już jest). Następnie pobierz plik .flatpakref za pośrednictwem strony aplikacji . W tym przykładzie użyjemy Freetube:

Po pobraniu pliku na komputer otwórz menedżera plików i przejdź do lokalizacji pobranej aplikacji. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz za pomocą instalacji oprogramowania”. Spowoduje to uruchomienie sklepu Gnome Software i wyświetlenie strony zawierającej szczegółowe informacje o zainstalowanej aplikacji.

Kliknij przycisk instalacji, wprowadź hasło i poczekaj. Po zakończeniu programu pojawi się powiadomienie.

To jest to! Sprawdź menu aplikacji dla nowo zainstalowanego programu.

Instalacja z terminala

Pobieramy plik na dysk np. Gradio plik .flakpref  de.haeckerfelix.gradio.flatpakref i następnbie instalujemy:

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub de.haeckerfelix.gradio.flatpakref

Program zainstalowany.

Aktualizacja Flatpak

Aktualizowanie, takie jak instalacja, jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy sposób dotyczy terminalu. Wystarczy wydać polecenie aby zaktualizowac wszystkie aplikacje.

flatpak update

Podsumowanie

Dystrybucja oprogramowania zawsze była jednym z najsłabszych punktów Linuksa: programiści nie chcą pakować swojego programu w 100 różnych formatów. Ponadto użytkownicy chcą lepszego sposobu instalowania oprogramowania niż polegania na terminalu. Flatpack to kolejna próba naprawienia tego. Realizuje to ogromne zadanie, pobierając programy i wirtualizując je w pojemnikach, umożliwiając im uruchamianie na dowolnej dystrybucji. Rozwój tego oprogramowania nabiera tempa, a Flatpaks pomaga dostarczać popularne oprogramowanie, takie jak: Spotify, Blender, Mozilla Firefox, a nawet Microsoft Skype. Obsługa tego narzędzia jest ogromna, a adopcja jest coraz lepsza.

Flatpaki mają duży potencjał, ale są przyćmione przez innych graczy w grze „uniwersalny instalator Linuksa”. W rezultacie są one znane tylko dla maniaków Linuksa. Mam nadzieję, że ten samouczek rzuci trochę światła na Flatpak, aby wszyscy użytkownicy Linuksa mogli zacząć z nich korzystać!

 

Comments powered by CComment