DNS służy do wyszukiwania domeny i rozwiązania jej na adres IP. Zamiast sprawdzać różne domeny  bezpośrednio w Internecie, możemy skonfigurować serwer buforujący DNS w naszej sieci w celu rozwiązania DNS, co poprawi wydajność. Im więcej wysyłanych zapytań przez serwer buforujący, tym większa będzie pamięć podręczna, co jeszcze bardziej poprawi współczynnik trafień.

Write comment (0 Comments)

Bash to uniksowy język powłoki i poleceń napisany przez Briana Foxa dla Projektu GNU jako darmowy zamiennik oprogramowaniaPowłoka Bourne'a. Po raz pierwszy wydany w 1989 roku, został szeroko rozpowszechniony, ponieważ jest domyślną powłoką w głównych dystrybucjach Linuksa.Bash to procesor poleceń, który zazwyczaj działa w oknie tekstowym, w którym użytkownik wpisuje polecenia powodujące akcje.

Write comment (0 Comments)

Oto pytanie, czy jest jakieś automatyczne narzędzie, które może nam pomóc znaleźć lukę w systemie. Chciałbym więc przedstawić darmowe i otwarte narzędzie o nazwie Lynis .Lynis jest jednym z popularnych narzędzi do kontroli bezpieczeństwa dla systemów Unix i Linux, może wykrywać złośliwe oprogramowanie i luki związane z bezpieczeństwem w systemach opartych na Linuksie.

Normalnie uruchamiamy tak wiele rzeczy na naszym serwerze Linux, jak serwer WWW, serwer bazy danych, serwer poczty e-mail, serwer FTP itp. Lynis może ułatwić życie administratorowi, wykonując zautomatyzowane testy bezpieczeństwa i testy penetracyjne na wszystkich Linux Boxach.

Write comment (0 Comments)

Po pierwsze, być może będziesz musiał zainstalować program pocztowy, aby móc wysyłać e-maile z serwera.Niezależnie od tego, czy wysyła szybką wiadomość testową, czy wysyła do siebie plik, można to zrobić szybko i łatwo. Wykorzystamy do tego program mailutils,można go zainstalować wydając polecenie

Write comment (0 Comments)

Wydaje się, że uniwersalne instalatory aplikacji są nowością w świecie Linuksa. Deweloperzy pracujący nad Ubuntu pracują nad snapami, App Image (aka najbliższym plikom .exe w Linuksie), Deis, ZeroInstall i oczywiście o wszystkim, o czym wszyscy mówią: Flatpak. Zbyt długo społeczność open source i Linux jako całość potrzebowali jednego sposobu na dostarczenie oprogramowania do wielu różnych dystrybucji Linuksa.

Write comment (0 Comments)